Bli frisör på riktigt

Idag finns mängder av privata frisörskolor i Sverige, men bara ett fåtal är godkända av branschen. Frisörcentrum (tidigare Frisörtekniskt centrum) är en av de godkända skolorna, dessutom den enda där gesällprovet ingår i utbildningen och är obligatoriskt. Våra lärare är erkänt skickliga och Frisörcentrums elever är framgångsrika både i internationella frisörtävlingar och i yrkeslivet. Hela 98 procent av våra utexaminerade elever har gått vidare till etablerade salonger eller startat spännande karriärer som egenföretagare. Frisörcentrum finns i Falun och i Bromma, i moderna lokaler med stora salonger och tillgång till studio. Grundutbildningen är bred och innehåller allt från långhårsuppsättning och avancerad klippteknik till ergonomi och ekonomi. Hos oss blir du frisör på riktigt.

Hämta blankett här

Archive for augusti, 2009

Riktiga Frisörer..

augusti 18th, 2009

Nu är de nya grupperna, som börjat på Frisörcentrum i Falun och på Frisörcentrum Bromma  igång. Jag gissar att de är helt slut när de kommer hem, allt nytt, nya människor, nytt tänkt och framför allt att önskedrömmen har gått i uppfyllelse; De har börjat sin frisörutbildning vid Frisörcentrum.
Samtidigt har 7 av eleverna vid Frisörcentrum i Bromma, avlagt sitt Gesällprov.  Resultatet vet jag inte ännu men jag är ganska säker på att det gått bra.
Så vi säger Välkomna till de nya  och Lycka till “våra Frisörkollegor”

av Ingalil Johansson i Elever, Frisörcentrum Bromma, Frisörcentrum Falun

Nya grupper startar på måndag

augusti 14th, 2009

Idag går Frisörcentrum i “väntans tider”, vi håller på fixar i ordning för de nya grupperna som startar på måndag den 17 aug. På Frisörcentrum i Bromma startar en grupp grund- och en grupp vidareutbildning. På Frisörcentrum i Falun startar också en grupp grund- och en grupp vidareutbildning, totalt 40 elever.
Frisörcentrum önskar alla välkomna till frisörutbildningen som gör dig till en riktig frisör.

av Ingalil Johansson i Okategoriserade

Nyfödd

augusti 13th, 2009

Ett stort GRATTIS till vår utbildningscoach Milka och hennes Micke som fått en liten dotter den 4 augusti. Hon skall heta Alva.
Hoppas att vi snart kan lägga in ett foto på den “sötaste babyn i världen”

av Ingalil Johansson i Frisörcentrum Falun, Lärare, personal

main navigation